Урок
з елементами
інсценізації та імпровізації
у 10 класі
На
тему:
«Характеристика
персонажів повісті
І.
Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я»
Тема.
Характеристика персонажів повісті І. Нечуя-Левицького "Кайдашева
сім'я"
Вид уроку: урок з елементами імпровізації та інсценізації
Тип уроку:
засвоєння знань, умінь, навичок учнів.
Мета:розкрити
майстерність Нечуя-Левицького у творені художніх образів, виявити рівень знання
учнями біографії письменника,а також сюжету повісті; під час аналізу характерів
персонажів десятикласники мають визначити власні життєві цінності, формувати
свою зовнішню і внутрішню культуру; розвивати творчий потенціал мислення.
зв'язне мовлення.
Обладнання:
тестові завдання.
Хід уроку
Повідомлення
теми, мотивація навчальної діяльності.
Слово
вчителя. Сьогодні ми спробуємо зрозуміти внутрішній світ персонажів повісті "Кайдашева
сім'я", який відображається у їхніх вчинках, діях. Словах. Психологічні,
портретні та мовні характеристики персонажів у творі такі, що їхніх носіїв не
можна сплутати ні з ким іншим, вони – неповторні. Кожен має свою вдачу, звички,
характер; кожен несе в собі якусь ідею. Це спонукає читачів замислитися над
власним характером, своєю поведінкою, вчинками.
Уявімо,
що до нас завітала вся родина Кайдашів. Хай кожен із членів сім'ї розкаже трохи
про себе. А ви матимете змогу висловити свою думку з приводу почутого та
прочитаного.
Засвоєння нових знань
(бесіда-обговорення).
Учитель.
Отже, слово Марусі Кайдашисі.
Учениця,
одягнена в національний одяг, виходить на середину класу і звертається до
учнів.
Кайдашиха(гордовито).
Я – поважна жінка. Довгий час працювала в панів і знаю, якою має бути справжня
пані. Дуже дбаю про те, щоб і моя сім'я—чоловік, сини, а тепер і, хай їм грець,
невістки - мене шанували Особливо
невістки. Хай знають своє місце. Вони молодші за мене, то їм і господарювати, а
я спочину на старості років та допоможу порадами, скажу, як усе слід робити.
Характеристика Кайдашихи.
Чи
згодні ви з тим, що сказала Маруся Кайдашиха? Обгрунтуйте свою відповідь.
Дайте
оцінку Кайдашисі як дружині, матері, свекрусі, бабусі, господині.
Чому
Маруся часто потрапляє в комічні ситуації? У яких епізодах автор висміює вади
героїні?
Що
ви порадили б Кайдишисі?
Омелько Кайдаш. Що
я можу вам сказати? Я робоча людина(показує свої руки). Маю сім'ю, дітей. Але
поваги від них – ніякої. Бо лихі в мене діти, нечемні, не поважають батька. Я ж
– набожна людина. Ходжу до церкви, дотримуюсь посту. Інколи, хіба у свято,
вип'ю чарчину.
Характеристика Кайдаша.
Що
у словах Кайдаша вас вразило?
Чи
має Омелько Кайдаш право на повагу родини й односельців?
Що слід би було зробити Кайдашеві, аби змінити
моральну обстановку в сім'ї?
Карпо Кайдаш (у
погляді – зверхність, упевненість у собі, вираз обличчя - сердитий ). Я не розумію, що маю говорити.
Ніколи не пояснював нікому, чому так чиню. Поводжусь так, як хочу. І не повинен
ні перед ким звітувати, а перед вами – й поготів.
Характеристика Карпа.
Є
в характері Карпа риси, які вам подобаються?
Що
у його вчинках викликає у вас обурення?
Як,
на вашу думку, ставитимуться до Карпа його діти, коли підростуть?
А
як ставиться Карпо до своєї дружини?
Учитель.
А ось і вона.
Мотря(гордовитий погляд, руки - в боки). І ви хочете зі мною сперечатись? А
дзуськи! Не дочекаєтеся. Свекруха спробувала - позбулась ока. Чи вам ваших очей
не жаль?..
Характеристика Мотрі.
Чи
знає ця жінка, що таке любов, ніжність, повага до старших? Як ви вважаєте?
Як,
по-вашому, мала би чинити Мотря, щоб уникнути чварок у родині?
А
що зробили б ви, потрапивши у таку родину, до такої свекрухи? Уявіть собі цю
ситуацію.
Учитель.
Яке велике значення в людському житті мають почуття! Вони - основа вашого
існування. І як важливі для людини підтримка, любов, увага ближнього. Але як
усе це іноді легко зруйнувати.
Лаврін з Мелашкою (виходять
на сцену разом).
Лаврін.Що
з ним прапилось, серденько моє? Ніжність і кохання наше не погасли, але почали
тьмяніти.
Мелашка(стурбовано).
Так, щось трапилося з нами, з нашими щирими серцями. А може, то з кожним таке
діється? Турботи про господарство, діти, свекрушенька…
Виходять,
розмовляючи між собою.
Характеристики Лавріна
та Мелашки.
А
як ви думаєте? Чому змінилися ці двоє
ніжних, чуйних молодих людей?
Як
звертаються один до одного Лаврін і Мелашка?
Що
можна сказати про їхні стосунки?
Чому
Мелашка зважилася залишитися в Києві?
Як
змінилося ставлення до неї після повернення і як змінилася вона сама?
Чим
відрізняється Мелашка від Мотрі? Лаврін – від Карпа?
Закріплення
– тестування
Тести
1.Іван Семенович
Нечуй - Левицький походить з родини
а) священика;
б)
міщанина;
в)
кріпака.
2. Майбутній письменник здобув освіту в
а)
гімназії;
б)
духовних закладах;
в)медичному
інституті.
3. Справжнє прізвище Івана Семеновича
а)
Нечуй;
б)
Левицький;
в)
Нечуй – Левицький.
4. "Всеохоплюючим оком України"
називав Нечуя-Левицького
а)
П.Грабовський;
б)
І. Франко;
в)
О. Білецький
5. "
Кайдашеву "сім'ю написано в
а)
1879;
б)
1869;
в)
1876.
6. Жанр
"Кайдашевої сім'ї"
а)
романтично-побутова повість;
б)
соціально-побутова повість;
в)соціально-побутовий
роман.
7. "Кайдашева сім'я" належить до
тематичної групи творів
а) прожиття селян ;
б) про рідну родину;
в) про священиків;
г) про інтелігенцію.
8. Стильові ознаки твору
"Кайдашева сім'я"
а) поєднання гумору й сатири;
б) використання неологізмів;
в) наявність оповідача.
9. У творі автор використав чимало
елементів
а) українознавства;
б) літературознавства;
в) суспільствознавства.
10."…Пишала
губи,осміхалась,сипала облесливими словами, наче дрібним горохом. До природної
звичайності української селянки в ній пристало щось дуже солодке,аж
нудне", - це сказано автором про
а)Мотрю;
б) бабу Палажку;
в)Марусю Кайдашиху.
11. "Невеличка на
зріст, але рівна, як струна,гнучка, як тополя,гарна, як червона калина,
довгообраза, повновида, з тонким носиком.. "
а)Мотрі;
б) Мелашки;
в)Марусі.
12. Під час сварки у родині Кайдашів
а) Кайдашиха видрала око Мотрі;
б) Мотря розбила глек об голову
Мелашки;
в)Мотря виколола око Кайдашисі.
13. Омелько Кайдаш
а)повісився;
б)залишився живий;
в) втопився.
14. На прощу в Лавру з бабою Палажкою ходила
а) Мелашка;
б)Мотря;
в) Маруся.
15. " Старий
Кайдаш пив у шинку, приходив п'яний додому і зганяв злість більш на невістці, ніж на своїй жінці… "
а)Мотрі;
б) Мелашці.
Підсумки
характеристики
персонажів. Узагальнюючи відповіді учнів, педагог висловлює і свою думку. У
сильнішому класі висновки роблять діти самостійно, а вчитель лише корегує їх.
Домашнє
завдання. Мовне багатство повісті.
Немає коментарів:
Дописати коментар